Онлайн академія Mate academy – від мрії потрапити в IT до першої роботи
Хто такий Зевс?
Як обрати надувний басейн?
Відеоспостереження у школі: як захистити своїх дітей?
Чим привабливий новий Айфон 14?
Розширений пакет за акційною ціною!
Яку перевагу мають онлайн дошки оголошень?
Вітаємо з Днем Вчителя!
Підписано меморандум з Мінцифрою!
Як Вам новий сайт?

Із святом першого дзвоника

Date: 31 серпня 2020 о 19:46, Refreshed 24 вересня 2020 о 06:56

Із cвятом 1-го дзвоника

ÓPrvý zvonček

Prvého septembra sa Všeobecnou základnou školou č. 4 , s rozšíreným vyučovaním slovenského jazyka v Užhorode, ozýval džavot detí, ktoré sa už veľmi tešili do školy. Po piatich mesiacoch sa konečne stretli s učiteľmi aj spolužiakmi vo svojich triedach. Niektorým sa síce vyučovanie online páčilo, ale chýbali im sociálne kontakty.

Učitelia za rúškami na tvári ukrývali úsmev. Tradičné veľkolepé vítanie prvákov pred rodičmi sa zmenilo na komorné privítanie Máriou Fedynec, riaditeľkou školy, Jánom Pochaničom, triednym učiteľom, ktorý pochádza zo Slovenska a Ivanom Šufričom, prvým honorárnym konzulom SR na Ukrajine. Emília Brody, žiačka 11. ročníka, predsedníčka Školského parlamentu, odetá za kráľovnú Ríše poznania, predstavila hostí a prvákom prečítala slávnostný sľub žiaka školy.

Po slávnostných príhovoroch sa ozvala veselá hudba. Do vyzdobenej telocvične vošla neznáma profesorka s veľkým kufrom. Pozdravila deti a keď kufor otvorila, vyšli z neho dve maňušky so školskými taškami. Tie porozprávali deťom, čo ich v škole čaká ústami hercov profesionálneho Bábkového divadla Užhorodu. Samozrejme medzi dôležité pravidlá, ktoré musia dodržiavať, patrí aj zvýšená hygiena, časté umývanie rúk, nosenie rúška. A nemajú zabudnúť na to, aby aj ich reč bola „čistá“.

Deti dostali darčeky na privítanie (magnetky s obrázkom školy a drobnosťami, ktoré priniesli hostia zo Slovenska) a použijú ich pri práci v škole. Nakoniec sa s pánom učiteľom odfotili, aby fotka deťom aj rodičom, ktorí po prvýkrát nemohli prísť na slávnostné prvé zvonenie do školy, pripomínala tieto chvíle. Po širokom schodisku sa s pánom učiteľom a pani vychovávateľkou odobrali do svojej triedy.

Budova bývalej kráľovskej školy, vybudovaná v roku 1904, projektovaná známym maďarským architektom Samu Peczom, patrí teraz škole s rozšíreným vyučovacím jazykom slovenským. O školu je zvýšený záujem aj preto, lebo na prvom stupni sa deti učia okrem ukrajinčiny všetko po slovensky. Slovenskí učitelia, vyslaní MŠVVaŠ vedú deti od prvého do štvrtého ročníka a na druhom a treťom stupni ich prevezmú domáci učitelia, ale v slovenčine sa zdokonaľujú pod vedením učiteľov, ktorí absolvovali vzdelávanie na Slovensku, alebo prišli zo Slovenska.

Vyučovanie sme začali v škole. Uvidíme, akou formou bude v čase pretrvávajúcej „korony“ vzdelávanie pokračovať v tomto školskom roku.

Text a foto: Erika Fajnorová

Comments:
Only authorized users can leave comments.